ЗВІТ СУМСЬКОЇ ПАЛАНКИ МГО «КОЗАЦТВО ЗАПОРОЗЬКЕ» за 2017 рік

Автор: иерей Максим Райков.

 

ЗВІТ СУМСЬКОЇ ПАЛАНКИ МГО «КОЗАЦТВО ЗАПОРОЗЬКЕ»
ГОЛОВІ СИНОДАЛЬНОГО ВІДДІЛУ УПЦ У СПРАВАХ ПАСТИРСЬКОЇ ОПІКИ КОЗАЦТВА ТА ДУХОВНО-ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ МОЛОДІ ЗА 2017 РІК

Впродовж 2017 року Рада Сумської паланки МГО “Козацтво Запорозьке” та склад військової старшини працювали за такими основними напрямками:   поліпшення якості співпраці з Українською Православною Церквою; увіковічення земного життя святого праведного Петра Калнишевського у науковій, суспільно корисній діяльності козаків паланки та скульптурних композиціях на території козацького скверу  у м. Суми; військово-патріотичне виховання робітничої, студентської й учнівської молоді; науково-методичне та матеріальне забезпечення діяльності учнів козацьких класів тощо.

Працюючи у напрямку«Поліпшення якості співпраці з Українською Православною Церквою», ми впродовж рокунамагалися активно взаємодіяти з багатьма приходами Української Православної Церкви, зміцнювати відносини із священикамиСумської й Охтирської, Роменської і Недригайлівської, Конотопської і Глухівської  єпархій.

Так, наприклад, 7 січня2017 року чотири козацькі родини та  п’ятнадцять козаків і берегинь Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» та Спасо-Преображенського полку завітали до храму Святого благовірного великого князя Георгія Володимирcького. Козаки й берегині прикладалися до ікони Святого благовірного великого князя Георгія та його мощів перед тим як сповідатися перед причастям. Осмислено це робили й маленькі берегині Єлизавета Осадча та Валерія Сіробаба – учні козацького класу.

Під час проповіді перед віруючими виступив генерал-полковник Віктор Лях. Він подякував всіх священиків і прихожан за спільні молитви, відзначив заслуги настоятеля новозбудованого храму та нагородив протоієрея Василя Коровця медаллю «За благодійність».

         На трапезі мова йшла про вдосконалення взаємодії козацтва з УПЦ. Генерал-полковник Віктор Лях вніс пропозицію створення дитячого козацького церковно-приходського центру на базі храму Святого благовірного великого князя Георгія Володимирcького.

13 січня напередодні Старого нового року козаки, берегині та козачата відзначали Щедрий Вечір і святого Василя  на багатьох підприємствах,  установ й організацій, які заздалегідь запросили їх  до себе в гості. У своїх щедрівках дорослі й козачата бажали всіляких гараздів не тільки господарям, працівникам, родинам, а й миру і щастя нашій Україні.

19 січня2017 року на Водохреща козаки  прийшли щиро помолитися до Спасо-Преображенського Кафедрального Собору (інших храмів і церков) на святковій літургії та освятити принесену з дому воду.  Хресною ходою вирушили на берег річки Псел. Вони несли Зірку, Хрест, Хоругви й були запорукою дотримання порядку і спокою прихожан.

Для козаків свято Богоявлення завершилося трапезою, на якій представники Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку та Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» разом зі своїми отаманами підбили підсумки релігійних урочистостей.

Завдяки їх сумісних і злагоджених дій не було допущено неприпустимих для свята штовханин і сутичок. Сумчани позитивно оцінили дії козаків у багатьох храмах обласного міста. Урочисті заходи при масовому скупченні людей пройшли на високому організаційному рівні, за що козаки отримали подяку від благочинного Миколи Смакоуза.

30 березняна День «Теплого Олексія» генерал-полковник Віктор Лях, генерал-осавул Василь Северин, підосавул Василь Статівка, рядові козаки  завітали до Храму Різдва Пресвятої Богородиці, щобпривітати з Днем народження протеієрея Олексія Селегеня, козацького священика паланки, настоятеля храму. По завершенню літургії вони віддавали своєму козацькому духовникові належну шану вітальними словами та гарматними пострілами.

01 червня 2017 року козаки паланки (серед яких ген-пол-к Віктор Лях, військ. старшини П. Шпиленко та М. Лях, берегині Світлана Низова і Рита Осадча)прийняли участь в урочистій зустрічі чудотворної  Радомишленської  ікони Божої Матері (з м. Житомир) у Спасо-Преображенському кафедральному соборі м. Суми. Вона була встановлена на центральному аналої кафедрального собору. Козаки  впродовж тижня молитися та прикладатися до чудотворного образу Божої Матері.

08 червня 2017 року козаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» прийняли участь у прощанні  з протоієреєм Олексієм Радівіловом на території храму Сергія Радонєжського. При житті Олексій Радівілов завжди допомагав протоієрею В’ячеславу Темному в окормленні козаків Сумської і Охтирської єпархії. Разом вони давали благословення на проведення наших козацьких заходів, освячували їх. Його дуже любили й цінували козаки, берегині паланки іприхожани Сергія Радонєжського храму.

Із 13 по 15 липня 2017 року козаки взяли участь у 65-кілометровій  хресній ході паломників Української Православної Церкви за маршрутом   Лебедин – Охтирка, приуроченій святу явлення чудотворної ікони Охтирської Пречистої Божої Матері. У такій ході пройшов своє перше випробовування 10-ти річний Нікіта Приймак з дитячої козацької чоти.

На своєму шляху вони відвідали шість церковних храмів. Серед 300 паломників було немало молоді віком 10 – 16 років. Наймолодшому з них – Андрію Шляхтюку виповнилося 4, 5 роки.  Переконані, що пережите дітьми та підлітками, стане міцним підмурком на шляху їх духовного, патріотичного і  фізичного зростання.

28 липня 2017 року генерал-полковник Віктор Лях, осавул Костянтин Гладченко, підосавул Василь Статівка, рядові козаки та берегиня Світлана Низова взяли участь в урочистому заході, приуроченому встановленню та відкриттю скульптури Володимиру Великому  у рекреаційній зоні відпочинку Гетьманського парку на березі річки Ворскла в кінці вулиці Кармелюка з нагоди 1029-ї річниці з Дня хрещення Київської Русі. Підосавул Василь Статівката осавул Костянтин Гладченко своїми силами виготовили з дуба скульптурну композицію князя Володимира Великого. 

8 серпня 2017 року козаки взяли участь у вечірньому Богослужінні, приуроченому святому великомученику Пантелеймону цілителю у Спасо-Преображенському кафедральному соборі. Після вечірньої служби отаман паланки мав тривалу розмову з протоієреєм Георгієм Бавикіним щодо поліпшення взаємодії козаків зі священиками УПЦ.

19 серпня 2017 року понад двадцять козаків Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке», Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку та І-го Сумського Гусарського полку у парадних одностроях зібралися біля Спасо-Преображенського Кафедрального Собору м. Суми. Вони з козацькими урочистостями зустріли й провели до собору владику Євлогія, архієпископа Сумського і Охтирського.

         У кафедральному соборі Преосвященніший Євлогій очолив Божественну літургію. Під час проповіді Владика пояснив, як слід організувати християнське життя, щоб удостоїтися благодатного перетворення. Козаки дійшли висновку, що Ісус Христос преобразився для того, щоб у майбутньому разом з Ним преобразилися і всі ми, – віруючі в Нього. Але для цього всім козакам необхідно здійснити дуже багато безкорисних добрих справ і наповнити своє серце дієвою любов’ю до Бога та ближніх, котрі також потребують такої любові. Козаки мають зрозуміти, що тільки невтомно вдосконалюючи найкращі благородні якості, вони зможуть виявляти подібну любов…

Після завершення богослужіння козаки очолили хресний хід навколо Спасо-Преображенського Кафедрального Собору. За  древнім церковним звичаєм вони  освятили яблука, груші, сливи, аличу та мед. Приготували з них смачні страви та гарно відсвяткували Спас у міському козацькому сквері імені святого праведного Петра Калнишевського. Бажали один одному здоров’я, молилися за добробут України, за щастя та процвітання козацьких родин, за зміцнення сили духу й любові до Ісуса Христа, Сина Божого та Пречистої Божої Матері.

24 вересня 2017 року козаки разом з козачатами та їх батьками відвідали Молченський Різдва Богородиці жіночий монастир, в якому козаки на чолі з генерал-осавулом Василем Севериним висадили яблуневий сад. Поласували смачними монастирськими яблуками.

27 вересня 2017 року козаки й козачата відзначили свято Воздвиження Чесного і Животворчого Хреста Господнього у приміщенні школи.

12 жовтня 2017 року козаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» організували та провели у козацькому сквері імені святого праведного Петра Калнишевського традиційний обласний мітинг, приурочений святкуванню трьох великих і значущих для українського народу свят: Покров Пресвятої Богородиці, День українського козацтва та День захисника України.

Традиційно на свято, окрім козаків паланки, завітали 1-В козацького класу ССШ №  25, а також високоповажні гості: заступник директора департаменту освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації Юрій Штика; заступник міського голови Степан Пак; голова Сумської міської організації ветеранів України Микола Бондарев; учасники бойових дій: воїни антитерористичної операції на сході України, сержанти Олег Литвиненко, Олександр Пархоменко, Дмитро Кияшко та Микола Щербак – представник славної морської піхоти.

У цей же день козаки провели урочисте засідання 49-ї Малої ради Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке», на якому Почесними гостями були Ігор Скібчик – підполковник Сумського обласного військового комісаріату, полковник Микола Бондарєв – голова міської організації ветеранів України.

Слід відзначити, що намагаючись активізувати якісну, дієву та продуктивну взаємодію Козацтва з Українською Православною Церквою ми постійно зверталися до праць і закликів митрополита Луки:«Доклад на Первом большой съезде казачьих духовников», «Якого козацтва сьогодні потребує Україна», «Наша задача – не сталько возрождать казачество, сколько его создавать», «Онтологічна основа освіти і реалізації християнського виховного ідеалу у козацькій педагогіці», «Звернення до учасників науково-практичної конференції «Козацтво: шляхи відродження і перспективи розвитку на сучасному етапі», «Праведная жизнь Петра Калнышевского способна стать духовным ориентиром для нравственного развития современного казачества», «Архипастырское послание Высокопреосвященнийшего Луки, митрополита Запорожского и Мелитопольского пастырям, монашеству, казачеству и всем Боголюбивым чадам по случаю 25-летнего юбилея Запорожской епархии»…

Погляди й настанови     митрополита  Луки щодо розвитку козацтва ставали для нас надійним орієнтиром взаємодії з Українською Православною Церквою,допомагали осмислювати та знаходити виважені шляхи  діяльності паланки. Як, наприклад, 22 листопада 2017 року козаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» прийняли участь у довготривалій акції: «Відродимо славу монастирських і церковних садів». У цей день вони висадили фруктові дерева на території храмів Української Православної Церкви у трьох населених пунктах Тростянецького району, Сумської області.

За словами протоієрея Ярослава Воробей, настоятеля Хрестовоздвиженського храму, така діяльність козаків для нього, це передусім велика увага до їхнього храму і прихожан села Боромля, а ще  приклад для наслідування, особливо діточками храмової недільної школи, котрі тепер в обов’язковому порядку будуть долучатися до догляду за молодим садом і кампсисом, який своїм пишним квітом прикрашатиме церковну огорожу.

Протоієрей Олексій Селегень, настоятель храму  Різдва Пресвятої Богородиці с. Кам’янка, хоче щоб до такої доброї, суспільно корисної та значущої козацької акції, як «Відродимо славу монастирських і церковних садів» долучалися в інших приходах і храмах Сумської та Охтирської, Конотопської і Глухівської, Роменської та Недригайлівської, багатьох інших єпархій всієї України.

Настоятель храму Святителя Миколая с. Білки протоієрей Володимир Федоришин також радів доброчинній козацькій акції.

Згодом козаками та священнослужителями була розчищена територія навколо Успенського храму села Люджа. Сюди були завезені саджанці фруктових дерев і висаджено сад.

Нами також були придбані саджанці для горіхового саду Молченського Різдва Богородиці жіночого монастиря м. Путивль. Однак висадити такий сад ми не встигли, його закладку було перенесено на 2018 рік.

Своєю постійною участю в довготривалій акції: «Відродимо славу монастирських і церковних садів», козаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» виявляють справжній патріотизм, любов і відданість Українській Православній Церкві, в якій хрестилися і молилися їхні батьки, діди та прадіди, все Січове товариство славного й нездоланного Запорозького козацтва.

26 листопада 2017 року матеріали про участь козаків Сумської паланки у довготривалій акції «Відродимо славу монастирських і церковних садів» були розміщені на багатьох сайтах:Синодального відділу УПЦ у справах пастирської опіки козацтва України і духовно-фізичного виховання молоді; «Фордевинд»; МГО «Козацтво Запорозьке»; «Бізнес-Херсон» та інших.

Працюючи у напрямку«Увіковічення земного життя святого праведного Петра Калнишевського у науковій, суспільно корисній діяльності козаків паланки та скульптурних композиціях на території козацького скверу у м. Суми», ми немало працювали над дослідженням архівних матеріалів щодо цивільної, військової, дипломатичної, релігійної, торгівельної й господарської діяльності нашого славного земляка. На основі інноваційних освітніх технологій і архівних матеріалів розробили і вдосконалили кілька лекційних і семінарських занять для студентів вишів, а також для учнів загальноосвітніх закладів щодо різнобічної діяльності Петра Калнишевського.

Усі суспільно корисні справи Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» проходили під гаслом: «Ідеї Калниша – в життя!» з використанням банера, на якому зображено святого праведного Петра Калнишевського.

Багато зусиль ми спрямовували на вирішення питань спорудження пам’ятника святому праведному Петру Калнишевському у Сумському міському козацькому сквері його імені.

Так, наприклад,18 лютого2017 року дев’ять представників Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» відвідали Центральний офіс «Грузинської діаспори в Україні» у Києві. Вони прибули сюди на запрошення Ніколоза Гугешашвілі – президента діаспори. Взяли участь у засіданні Круглого столу з обговорення ключових питань взаємодії Грузинської діаспори із Сумською паланкою МГО «Козацтво Запорозьке». Тут було розглянуто питання спорудження пам’ятника святому праведному Петру Калнишевському у міському козацькому сквері його імені в м. Суми. Для вирішення цього питання були запрошені й приїхали сюди архітектор Володимир Биков із Сум та скульптор Ельданіз Гурбанов із Харкова. Загалом зустріч тривала вісім годин.

Грузинська діаспора підтримала проект спорудження такого пам’ятника. Були обговорені питання матеріалу виготовлення (бронзи) та коштів. На жаль, на сьогодні даний проект заморожено.

Однак ми не опустили руки, продовжували працювати над своїм задумом щодо створення кількох скульптурних композицій у козацькому сквері.  У грудні 2017 року у Львівській національній академії монументальної скульптури затверджено авторський проект скульптури козака, виготовлений з глини військовим осавулом Костянтином Гладченком – козаком нашої паланки. У 2018 році ми маємо надію зробити таку скульптуру з бетону.

Працюючи у напрямку«Військово-патріотичне виховання робітничої, студентської й учнівської молоді», ми брали участь у багатьох державних і козацьких заходах, були організаторами та співорганізаторами їх проведення. Залучали до них молодь.

1 березня 2017 року козацькі побратими, берегині, джури та друзі провели в останній шлях 24 річного чотара Артура Абрамітова, який перебував у лавах козацтва 10 років. У зоні АТО був гранатометником 15-го окремого мотопіхотного батальйону «Суми». Він добровільно пішов відстоювати цілісність своєї держави.

Відспівували героя в Спасо – Преображенському кафедральному соборі Української Православної Церкви, в якій він хрестився. Життєвий шлях Артура Абрамітова відображений на сайтах інтернет-видань за матеріалами Віктора Ляха: «Артур, хрещений Андрієм», «Сумські Козаки пам’ятають своїх побратимів»та ін.

19 квітня 2017 року генерал-осавул Василь Северин гідно представляв Сумську паланку у Державному професійно-технічному навчальному закладі «Хотінський професійний аграрний ліцей» під час Дня відкритих  дверей. Виступав перед педагогічним й учнівським колективом, розповідав про діяльність козацької громади. Саме цей заклад став першою сходинкою зростання Василя Миколайовича – начальника штабу Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке».Він у цьому закладі – бажаний гість. Завжди вносить цікаві пропозиції та сприяє його розвитку.

9 травня 2017 року дитяча козацька чота імені святого праведного Петра Калнишевського з букетами троянд і гвоздик у супроводі наших козаків і берегинь колоною вирушила до Монументу Слави, підійшла до тих ветеранів, котрі розміняли десятий десяток свого життя, були живими свідками й учасниками подій, що відбувалися впродовж 1941-1945 років.  Отаман Сумської паланки привітав сивочолих ветеранів зі святом Великої Перемоги над нацизмом, а  козачата обійняли їх, пригорнули до своїх дитячих сердець, подякували за героїзм і життєвий приклад, подарували квіти, затим миттєво вишикувалися перед ними і хором збуджено, емоційно, чітко й гучно продекламували вітання з побажаннями на довге щасливе життя. Козачата виступили перед Сумчанами зі своєю концертну програму.

Пісні «Перемога» ,  «Смуглянки», «Гей, розвивайся, дуб зелененький!», «Козацька похідна», козацькі танці та вірші пробудили у людей радість за те, що в нашому місті є справжній дитячий козацький гурт, у якому зростають такі патріотичні, горді, талановиті й життєрадісні діти. Та найбільше захоплення викликала пісня «Нам є що захищати». Народ радів. Разом з ним, звичайно ж,  раділи і козаки, і берегині, і козачата зі своїми батьками.

Після Дня Перемоги ми почали готувати сценарій випускного вечора

козачат, готувати тексти грамот і подяк для наших вихованців і батьків, разом з ними прибирати території козацького лісу та міні-скверу.

18 травня 2017 року члени дорослих і дитячих козацьких громад прийняли  участь у Дні вишиванки в Україні. Особливо хочеться відмітити дитячий козацький колектив КУ ССШ І-ІІІ ст. № 25.  Для дитячої чоти імені святого праведного Петра Калнишевського вишиванка символізує козацьку єдність.  Тож із самого ранку хлопчики дістали із шаф свої вишиванки, а дівчатка –віночки з різнобарвними стрічками, вишиті спіднички та блузки…

Вони почали усвідомлювати, що навернення до традицій народу є природним механізмом самозахисту і самозбереження кожного українця.

22 травня 2017 року козаки й козачата відзначили День перепоховання Великого Кобзаря у скверу імені Тараса Григоровича. Понад третину зібравшихся складали представники  Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке».  Мітинг розпочався з покладання квітів до пам'ятника  видатному поету.

Після доповіді міського голови до виступу були запрошені козачата. З  дотриманням стройових вправ вишукувалися вони перед пам’ятником Тарасу Шевченку й виразно карбуючи кожне слово звернулися до дорослих і молоді Сумщини з козацькими  хоровими закликами. Проспівали кілька патріотичних пісень. Козаки паланки переконані, що саме завдяки таких дитячих козацьких об’єднань вони мають надійну зміну й міцні підвалини на яких базуватиметься майбутня конструктивна козацька праця, спрямована на добробут українського народу.

26 травня2017 року дорослі члени нашої козацької громади були запрошені на випускний вечір учнів 4-В козацького класу. Він пройшов на високому рівні. Вдячні слова прозвучали  на адресу козаків Сумської паланки…

07 червня 2017 року Козаки Сумщини достойно відзначили 130-річчя з дня народження двічі героя Радянського Союзу Сидора Артемовича Ковпака. Вони орендували автобус і вирушили за маршрутом: м. Суми – с. Нова Слобода – Софронієський монастир – Путивльський Молченський монастир – пам’ятник С.А. Ковпаку – Спадщанський ліс. Такий маршрут напряму пов’язаний з діяльністю Сидора Артемовича.

Козаки вдячно вшанували  пам’ять партизан та поклали квіти до монументальної скульптури легендарному партизанскому командиру Сидору Артемовичу Ковпаку. У рамках урочистостей з нагоди 130-річчя від дня народження Сидора Артемовича Ковпака козаки відвідали музей його імені та музей бойової техніки часів ВВВ. Вони також відвідали майже усі партизанські землянки Спадщанського лісу.

Загалом козаки відчули гордість за свій народ і за те, що саме в нашій області у роки воєнного лихоліття славно, мудро та відважно діяв Сидір Артемович Ковпак.

12 червня 2017 року ми готували козачат до концертної програми з нагоди відкриття центру реабілітації учасників бойових дій. воїнів антитерористичної операції та членів їх сімей за участю Президента України  Петра Порошенка. З цією метою ми зібрали дітей з таборів відпочинку та сіл, куди вони поїхали, щоб оздоровитися. Тільки 11 червня у кінці дня ми довідалися про скасування урочистих виступів творчих мистецьких колективів. Щоб якось  згладити розчарування дітей, ми влаштували для них розважальну програму на березі річки Псел біля славнозвісної «Здибанки».
22 червня 2017 року козаки та джури Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» разом з міською організацією ветеранів України із залученням молоді відзначили День скорботи і вшанування пам'яті жертв війни в Україні.

28 червня 2017 року козаки взяли участь в урочистостях з нагоди  святкування Дня Конституції України. У цей день отаману Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» генерал-полковнику Віктору Ляху було вручено Почесну грамоту Кабінету Міністрів України за вагомий внесок у справу військово-патріотичного виховання молоді. Це насамперед визнання владою конструктивної діяльності обласної козацької громади, що спрямована на якісну підготовку молоді до захисту Вітчизни.

10 серпня 2017 рокугенерал-полковник Віктор Лях і берегиня Ліна Крівшенко були запрошенні до Сумської міської ради для обговорення заходів, пов’язаних із святкуванням Дня Прапора та Дня міста.

12 серпня 2017 року козаки взяли участь у зустрічі з депутатами Верховної Ради України Олександром Сугоняко та Сергієм Капліним у міській організації ветеранів України. Активно задавали питання, пов’язані із зміцненням економічної безпеки країни та цілісності держави.

23 серпня 2017 року козаки, берегині, джури та козачата Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» взяли участь у святкуванні Дня Державного Прапору України на площі Незалежності.

24 серпня 2017  козаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» достойно представляли свою громадську організації під час святкування  незалежності нашої держави у м. Суми.  Вони заздалегідь готувалися до відзначення  26-ї річниці з дня проголошення Незалежності України.

 Понад сто козаків, берегинь, козачат, їх батьків і рідних зібралися на вулиці Соборній, щоб привітати мешканців Сум  із цією важливою для кожного українця подією. 

Тут  було здійснено покладання квітів до пам’ятника Тараса Шевченка та нагородження достойних громадян урядовими та відомчими відзнаками.   Серед нагороджених були й козаки нашої громади.

Почесною відзнакою міського голови «За заслуги перед містом» ІІІ ступеня був нагороджений генерал-командор Едуард Мисік – радник Верховного отамана МГО «Козацтво Запорозьке».

Нагрудним знаком «Подяка міського голови» було відзначено генерал-хорунжого Олександра Климова – кошового отамана Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке».

         Нагороди для вручення головою Сумської обласної державної адміністрації Миколою Клочком, першим заступником голови Сумської обласної ради Анатолієм Річкалем та заступником міського голови Степаном Паком було доручено підносити малому козаку Максиму Зарку – члену дитячої козацької чоти імені святого праведного Петра Калнишевського.       

Квіти підносила та вручала усім нагородженим маленька козацька берегиня Валерія Сіробаба. Залучення козачат до процесу відзначення кращих жителів обласного центру  стало окрасою свята та приємною миттю  для батьків і наставників.

Традиційно  святкову концертну програму, приурочену величному святу Незалежності України розпочинали козачата 1-В і 5-В класів школи №25. Козачата декламували вірші та співали пісні.

28 серпня 2017 року в приміщенні Конгрес-центру Сумського державного університету відбулася обласна серпнева конференція педагогічних працівників Сумщини «Нова Українська школа: від якості умов до якості результатів». Козачата дитячої козацької чоти імені святого праведного Петра Калнишевського взяли участь у відкритті серпневої освітянської конференції. У їхньому хоровому виконанні звучав державний Гімн України.

1 вересня 2017 року козаки були запрошені на святкування 50-річчя комунальної  установи Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 25. З нагоди цієї події до школи також було запрошено представників влади, депутатів, козацтва. Ювілей школи і День знань святкували одночасно. Після виступу на урочистій лінійці, отаман  паланки відзначив патріотичну діяльність учнів 5-В козацького класу та нагородив їх медалями «Волонтер України».

1 вересня на загальношкільній лінійці вперше виступали в повному складі дві козацькі чоти 1-В і 5-В козацьких класів.

02 вересня 2017 рокув обласному центрі одночасно відзначали  362-у річницю з дня заснування міста Суми та 74-у річницю його визволення від нацистських загарбників. Козаки, берегині, козачата паланки прийняли участь у  покладання квітів до монументу «Скорботної матері» та підніжжя монументу Сумського «Альоші». Цього ж дня, о 14.00 годині козаки, берегині  та  козачата Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» зібралися біля КУ Сумська ЗОШ І-ІІІ ст. №8.  Тут за ініціативи та фінансової підтримки підосавула Георгія Церетелі було встановлено  скульптурну композицію – «Свічу  пам’яті», виготовлену з металу. На бронзових пластинах «Свічі» викарбувані на восьми мовах імена замучених полонених. На мітинг з нагоди відкриття «Свічі  пам’яті», зібралися представники влади та мешканці Сум багатьох національностей.

Для козаків Сумської паланка МГО «Козацтво Запорозьке» важливо, щоб їхні вихованці, котрі прийшли разом з ними, бачили та пам’ятали, як український народ разом з іншими народами світу шанує тих, хто протистояв озброєній до зубів фашистській погані у Другій світовій війні.

         4 вересня 2017 року козаки, берегині, джури та козачата  зібралися у міському сквері імені Сумсько-Київських дивізій. Тут 2  вересня 1973 року було споруджено чавунний  пам’ятний знак з нагоди 30-річчя звільнення м.  Суми від німецько-фашистських загарбників.

Зі змістовною концертною програмою виступили перед мешканцями міста козачата дитячої козацької чоти імені святого праведного Петра Калнишевського.

9 вересня 2017 року отаман паланки взяв участь у роботі60-тої Малої Ради МГО «Козацтво Запорозьке» в м. Київ. На порядок денний цієї ради виносились питання, що мали важливе значення не тільки для нашого козацтва, а й для козацького руху взагалі. Це насамперед питання дисципліни у світлі козацьких традицій та Звичаєвого права.

Гетьман козацтва Запорозького, маршал Дмитро Сагайдак у своєму виступі зосередив увагу козаків наважливих питаннях впорядкування статутних документів місцевих підрозділів МГО КЗ із статусом юридичної особи. На ювілейній раді були розглянуті питання взаємодії МГО «Козацтво Запорозьке»із іншими козацькими організаціями.

22 вересня 2017 року козаки, берегині, козачата та їх батьки зібралися біля монументальної скульптурної групи партизан «Слава Героям Сумщини».  Сюди прийшли представники влади, громадських організацій, ветеранів  війни та праці, військових частин, інших верств мешканців міста, щоб вшанувати пам’ять ветеранів партизанського руху та ветеранів трудового фронту, які після війни на звільнених партизанами землях відбудовували українську економіку і сіяли хліб на українських землях.

         Патріотичними піснями, вдячними римованими словами, хоровими побажаннями  й козацькими гаслами вітали  сивочолих ветеранів учні 1-го В і 5-го В козацьких класів КУ ССШ І-ІІІ ст. №25.

         24 вересня 2017 року козаки разом з козачатами та їх батьками здійснили екскурсійну поїздку до партизанського міста Путивль та Спадщанського лісу.  Відвідали музей партизанської слави, музей зброї та військової техніки та вісім партизанських землянок. З маленькими козачатами погралися у війну, на лісовій поляні зварили в котлах козацьку кашу й заспівали кілька пісень військової тематики.

         На закінчення тривалої й продуктивної екскурсії козачата разом з батьками посадили у своєму дитячому козацькому міні-сквері дерева, які привезли із Спадщанського лісу.

         27 вересня 2017 року з нагоди Всесвітнього дня туриста козачата у супроводі батьків і козаків здійснили подорож до Токарівського лісу, метою якої став пошук «Золотого талісману» – головного зміїного скарбу. У такій подорожі козачата оволодівали першими азами й навичками козацької розвідки і туристської майстерності, які й досі використовується в сучасному спецназі та МНС.

         А ще було здійснено кілька цікавих мандрівок у межах міста та його околиць. Все це сприяє оздоровленню, фізичному, розумовому й духовному гарту дорослих і маленьких членів нашої козацької громади. А головне – це відновлення традицій і звичаїв українського народу, серед яких й активний відпочинок на природі козацькими родинами, на значущості чого зосереджують увагу козаків митрополит Лука та Верховний отаман Козацтва  Запорозького, маршал козацтва Дмитро Сагайдак.

         01 жовтня 2017 року козаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» привітали з Днем учителя працівників Міністерства освіти і науки України, Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти, вишів і загальноосвітніх закладів Сумщини, з якими  багато років співпрацюють у справі військово-патріотичного виховання студентської та учнівської молоді.

11жовтня 2017 року отаман паланки відгукнувся на запрошення викладача предмету «Захист Вітчизни» полковника Анатолія Мафтіката разом з козаками взяв активну участь у святкуванні Покрови, Дня козацтва та Дня захисника України в рамках національно-патріотичноговихованнямолодіуСумськомувищомуучилищімистецтві культури імені Д.С.  Бортнянського.

Генерал-полковник Віктор Лях виступив перед студентами та викладачами, котрі на високому професійному рівні вшановували мужність та відданість тих, хто відстояв нашу землю у часи козацької доби та  у роки 2-ї Світової війни.

Впродовж всього вечора козаки приймали щирі вітання студентів, а по закінченню святкової програми були запрошені до великого столу, де вітали один другого із таким великим потрійним державним святом, знайомилися та обмінювалися думками з оптимізації військово-патріотичного виховання студентів та учнів навчальних закладів України.

         13 жовтня 2017 року козаки, берегині та козачата прийняли саму активну участь у святкуванні Дня українського козацтва та Дня захисника України у КУ Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 25.

         Отаман паланки на шкільній лінійці виступив перед педагогічним та учнівським колективом, розповів про ратну й трудову звитягу своєї козацької  громади, подякував директору школи Лідії Голуб за результативну співпрацю з військово-патріотичного виховання учнівської молоді, привітав усіх присутніх із Святом Покрова Пречистої Богородиці, Днем українського козацтва та Днем захисника України.

         14 жовтня 2017 року козаки й козачата взяли участь у морально-психологічній реабілітації бійців Третього дивізіону 27-ї реактивної артилерійської бригади. Їх зустрічали і супроводжували майор Юрій Герасимчук, заступник командира третього дивізіону та старший лейтенант Олег Отич, заступник командира батареї морально-психологічного забезпечення. У ході зустрічі були обговорені питання взаємодії Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» і ІІІ-го реактивно-артилерійського дивізіону з розв’язання проблем військово-патріотичного виховання учнів козацьких класів та оптимальної організації реабілітації особового складу ІІІ-го дивізіону.

Немалу роль у такій реабілітації відіграла й наша дитяча козацька чота імені святого праведного Петра Калнишевського. До того ж – з першої й до останньої хвилини зустрічі. Воїнів приємно здивували діти в камуфляжних одностроях з козацькими шевронами і відповідною виправкою. В актовій залі козачата виступили перед воїнами зі змістовною концертною програмою до якої ввійшли хорові козацькі пісні з демонстрацією танців і складних фізичних вправ, міні-вистави, хорові вигуки, бойові гасла та заклики, вірші, гуморески, хорові вітання особового складу з Днем захисника України тощо.

18 жовтня 2017 року отаман паланки Віктор Лях разом з воїном-інтернаціолістом Володимиром Щегловим завітали до Маловисторопського НВК з тим, щоб взяти участь у відзначенні державного свята Дня козацтва та учнівських забавах  «Козацькому роду нема переводу».
         Зранку у школі гуло, як у вулику: «До нас приїхали гості... Хлопців прийматимуть у козаки... Будуть змагання...». Вони ще за місять до таких урочистостей запросили до себе отамана Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» генерал-полковника Віктора Ляха та воїна-інтернаціоналіста, волонтера, композитора та поета Володимира Щеглова. Задля них перенесли свої урочистості аж на чотири дні.

У ході святкових заходів отаман паланки Віктор Лях здійснив  церемонію урочистого прийняття учнів 5 – 11 класів й учителя фізичної культури Шила Анатолія Васильовича до лав козацтва.

21 жовтня 2017 року отаман паланки Віктор Лях за дорученням Гетьмана козацтва Запорозького, маршала козацтва Дмитра Сагайдака взяв участь у черговому засіданні Великої ради отаманів України, що проходило в Києві у приміщенні Центрального будинку офіцерів Збройних Сил України.

Було заслухано дві доповіді: генерала козацтва Олександра Левандо та маршала козацтва Дмитра Сагайдака (яку озвучив генерал-командор Віктор Лях).

         На засіданні Великої ради отаманів України генерал-полковника Юрія Кармазіна призначено наказним Гетьманом України. Вінкоротко зупинився на окремих статтях проекту Закону України «Про козацтво та козацькі організації в Україні». Запропонував обговорити цей Законна Всеукраїнському референдумі.

                 В обговоренні проекту Закону виступили: О. Левандо, В.Лях,Т.  Струбчевська, Ю. Куклін, П. Шевчук, Ю. Синєпольський… Зокрема генерал-командор Віктор Лях застеріг поспішати з референдумом і порадив:

Перш ніж проводити референдум, необхідно продемонструвати дієздатність усіх козацьких організацій України, гарно попрацювати з тим, щоб підняти імідж козаків в очах українського народу.

Показати громадськості усіх областей України зразки консолідуючого впливу козацьких організацій на позитивні зрушення у ключових сферах діяльності українців.

Покінчити з будь-якими протистояннями козаків, у числі яких і суперечки на релігійному підґрунті.

Показати приклад дієвого військово-патріотичного виховання молоді, якісної підготовки її до захисту Вітчизни.

Засвітити таку та іншу козацьку діяльність на сторінках ЗМІ, різноманітних часописах і сайтах влади.

З такими пропозиціями В. Ляха погодилися, але ж наказний гетьман України Юрій Кармазін виділив на таку розкрутку максимум 3 – 4 місяці, чого зробити у межах України просто неможливо.

27 жовтня 2017 року отаман паланки Віктор Лях та заступник начальника управління міськвідділу освіти Сумської міської ради Тетяна Дрига представляли координаційну раду з питань національно-патріотичного виховання при Сумській міській раді на ІІ-му засіданні обласної координаційної раді з питань національно-патріотичного виховання, яке проходило у Конгрес-центрі Сумського державного університету.

         28 жовтня 2017 року козаки, берегині та джури відзначили День визволення України від фашистських загарбників. Не було серед людей, котрі підходили до монументу Слави,  жодного з тих, хто ще вчора так завзято розпинався про дієві форми та методи виховання національно-свідомого українця на ІІ-му засіданні обласної координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання молоді.

         02 листопада 2017 року у газеті «Сумщина» № 44 була надрукована стаття Віктора Ляха «У гості до артилеристів». У ній розмістили сім фотографій. Матеріал про воїнів АТО зайняв усю сторінку. Командний склад ІІІ-го дивізіону військової частини пп В 1060 висловив отаману паланки щиру вдячність, адже подібного матеріалу про їх дивізіон досі не друкували.

         Цього ж дня почали готувати нагородні листи на тих козаків, котрі проходять службу у зоні антитерористичної операцїї за контрактом і продовжують роботу з військово-патріотичного виховання учнів козацьких класів.

16 листопада 2017 року козаки паланки разом з моряками м.  Суми святкували День Морської піхоти України у Більярдному клубі Театрального комплексу біля Петропавлівської площі м. Суми. У малому товаристві побратими згадали про свою службу у Військово-морському флоті Збройних Сил СРСР та на особистому життєвому досвіді відчули її значимість у житті справжніх чоловіків.

21 листопада 2017 року генерал-командор Віктор Лях взяв участь у похованні капітана ІІ-го рангу Анатолія Галишевського. Його було поховано з дотриманням усіх почестей, з якими хоронять офіцерів Збройних Сил України. На Баранівському кладовищі Віктор Васильович у своїй промові зупинився на  найкращих якостях покійного, які характеризують сутнісну основу морського офіцера, його зразкову поведінку з членами морського побратимства, як приклад для наслідування.

         06 грудня 2017 року отаман Сумської паланки генерал-полковник Віктор Лях, чотар Михайло Лойко, рядові козаки та берегиня Ліна Крівшенко з учнями козацького класу вітали солдат і офіцерів  з Днем Збройних Сил України у  Сумському обласному академічному театрі драми та музичної комедії ім. М.С. Щепкіна.

         Цього ж дня генерал-осавул Василь Северин – начальник штабу паланки представляв нашу козацьку громаду та Слов’янський Комітет України в Лебединському медичному училищі імені професора М.І. Сітенка на святкуванні Дня Збройних Сил України. Під час такого урочистого заходу ним були нагороджені: директор училища Олександр Удодік – медаллю «Миротворець Слов’янського Миру», найвищою відзнакою Європейського Форуму Миру  (Українська секція); заступник директора з виховної роботи Світлана Пухно – грамотою Слов’янського Комітету України.

         Працюючи у напрямку«науково-методичне та матеріальне забезпечення діяльності учнів козацьких класів», ми постійно дбали про методичну підтримку учителів, котрі працюють з учнями козацьких класів. Також впродовж І-го кварталу Рада паланки спрямовувала свою роботу на  організаційних питаннях участі науковців і практиків  у IV-ї Міжнародній науково-практичній конференції «Інноваційні підходи до виховання учнів козацьких класів і хортингістів у навчальних закладах» 27 – 28 квітня 2017 року та забезпечення сприятливих умов її проведення.

         У результаті такої роботи нам вдалося залучити до конференції біля 200 учасників із Сумщини та різних областей України. Кількість зареєстрованих учасників склала 120 осіб, у тому числі 15 іноземних науковців і студентів із 10 країн світу, що дало можливість вивчити кращий досвід подібної роботи у межах держави, Всесвітньої спільноти й отримати новий поштовх для вдосконалення й поширювати своєї інноваційної діяльності з учнями козацьких класів.

За результатами роботи видано збірник матеріалів Міжнародної науково-практичної конференції «Інноваційні підходи до виховання учнів козацьких класів і хортингістів у навчальних закладах» обсягом 180 сторінок. Тепер ним можуть користуватися у своїй діяльності не тільки викладачі вишів, а й учителі та вихователі учнів козацьких класів.

Слід також зазначити, що ми повсякденно працюємо над описом тих проведених заходів, які у майбутньому можуть здійснюватися козаками та козачатами при організації навчально-виховної діяльності учнів козацьких класів загальноосвітніх закладів України. Так, наприклад, під час вечірньої екскурсії 16 січня 2017 року ми дослідили та описали зимове явище туману, як утворення наземних хмар внаслідок вимерзання підсніжної вологи. Навчили учителів, козаків і козачат визначати напрям руху цих хмар під час такого «туману» й через кілька днів після його зникнення. Такі вміння дуже важливі для формування навичок спостережливості у школах розвідників.

Подібного роду описи й методичні рекомендації, зроблені нами під час дослідження природних явищ, можуть служити зразком, дороговказом для козацьких наставників і педагогів.

Багато разів ми підтримували діяльність козацького класу своїми коштами. Так, наприклад, 15 – 16 вересня 2017 року дитяча козацька чота імені святого праведного Петра Калнишевського  за підтримки наших козаків  (генерал-полковника Віктора Ляха та під осавула Гіоргі Церетелі) спромоглася взяти участь у Всеукраїнському сільському фестивалі-конкурсі мистецтв «Боромля – 2017». У такому конкурсі дитячий козацький колектив посів І-ше місце, козацький ансамбль – ІІ-ге місце, дует козачат – ІІ-ге місце. Козачата продемонстрували свої акторські здібності у шести представлених номерах. Здобули три дипломи та три відзнаки переможців Боромлянського  мистецького конкурсу та вже вкотре засвітили свою козацьку дитячу чоту на всю Україну.  

Слід відзначити, що при проведенні будь-яких заходів, ми завжди відчували моральну й духовну підтримку митрополита Луки –  голови Синодального відділу УПЦ у справах пастирської опіки козацтва України і духовно-фізичного виховання молоді; маршала козацтва Дмитра Сагайдака – гетьмана козацтва Запорозького; Миколи Клочка – голови Сумської обласної державної адміністрації; Володимира Токаря – голови Сумської обласної ради; Олександра Лисенка – міського голови м. Суми; полковника Миколи Бондарева –голови Сумської міської організації ветеранів України і звичайно ж протоієрея Олексія Селегеня – козацького священика Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке».

Рада Сумської паланки Міжнародної

Громадської організації «КозацтвоЗапорозьке»

 

 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить